Çatı ve Çatı Katı Yalıtımı

Çatı ve Çatı Katı Yalıtımı

Çatı katında oturanlara ve aşağıdaki evden gelen tüm sıcaklığın tadını çıkaran güvercinler ve martılara bakarak, çatı katını kimlerin yalıtmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Çatı yalıtımı nedir?

Çatı katı yalıtımı, çatıya döşenen bir malzeme bariyerinden ibarettir. Yatay veya açılı kirişler arasına döşenen levhalarla yalıtım yapılmaktadır.

Her iki durumda da, yaşam alanınızla dış dünya arasındaki ısı transferini yavaşlatır, kışın daha sıcak, yazın daha serin bir iç mekân koşulu sağlanır.

Çatı yalıtımının diğer faydaları;

  • Daha düşük ısıtma faturaları
  • Evinizin enerji verimliliği derecesini iyileştirme
  • Evinizin değerini artırmak

Çatı yalıtımı neden gereklidir?

Yalıtımsız evlerde, kaybedilen ısının dörtte biri çatıdan dışarı çıkar. Bu nedenle, çatı katı, teras vb.yapılara yalıtım yerleştirmek, evinizin rahatlık faktörünü iyileştirmenin harika bir yoludur. Yalıtımlar çoğu zaman yerleştirildiği binayla eşdeğer ömre sahip olur ve çatı yalıtımının maliyeti nispeten düşük olduğundan, enerji faturası tasarrufunda birçok kez kendisini amorti eder.

Eneri tasarrufuna bağlı olarak doğaya daha az zarar vermiş oluyoruz.

Düz çatılar her zaman bir profesyonel tarafından yalıtılmalıdır ve alan nemliyse, herhangi bir çatı yalıtımı çalışmasına başlamadan önce bunu çözmeniz gerekir.

Geleneksel biçimde malzemeler kullanılarak inşa edilmiş bir evde (eski ev) yaşıyorsanız, uygun çatı katı yalıtım malzemeleri ve yöntemleri kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde eviniz ısıyı tutamayabilir veya olması gerektiği gibi kuru kalamayabilir. Uzman kişilerin yardımı alınmadan çatı yalıtımına karar verilmemelidir.

Çatı katınızı başka bir yatak odasına veya banyoya dönüştürmek için irtibat numaralarımızdan bizi arayın.

Bir çatı katı nasıl yalıtılır?

Kolay erişimli ve eşit aralıklı kirişlere sahip kuru bir çatı katınız varsa, onu yalıtmanın en ucuz ve en basit yolu, kirişler arasında, battaniye çatı yalıtımı rulolarıdır. Bu, mineral yün, cam elyaf veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabilir.

Herhangi bir elektrik tesisatı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer çatınız nemli ise, kirişler arasındaki yalıtım tavan aranızı çok daha soğuk hale getirecek ve bu da rutubet sorununuzu daha da kötüleştirecektir. Kiriş yalıtımı bile cereyanları durdurduğu ve doğal havalandırmayı azalttığı için nemi teşvik edebilir. Dolayısıyla, çatı katınızı yalıtmaya karar verirseniz, havalandırma miktarını da artırmanız gerekebilir.

Bu projeye başlamadan önce bir uzmandan profesyonel tavsiye almanızı öneririz. Çatı katını yalıtmayı düşünmeden önce nemi kontrol altına almak gereklidir.

Boşluk duvar yalıtımı

Boşluk duvarlarınızı yalıtmak, evinizde ısıyı korumanın ve faturalarınızdan tasarruf etmenin çok uygun bir yolu olabilir.

Rüzgar geçirmez pencere ve kapılar kullanmak yalıtım için önemli unsurlardr.

Pencereleri ve kapıları cereyan geçirmez hale getirdiğinizden emin olunuz.

Başa dön