Fuga Uygulamaları

Fuga, çimento bazlı bir kaplama türüdür. Strafor kütüklerinin farklı ebatlarda levhalar haline getirilip akrilik emülsiyon esaslı bir sıva ile kaplanarak ede edilir. Straforlar %5 oranında polistiren içerir ve kalan %95’i havadan oluşmaktadır. Bu maddeden yapılan birçok malzeme yalıtım endüstrisinde kullanılmaktadır.

Bu malzemeler, çivi, dübel, file gibi malzemeler kullanılmadan monte edilebilmektedirler.

Bu kaplamalar paneller halinde olup çivi kullanılmadığından monte edildiğinden kusursuz bir görünüm sağlar. Ayrıca binanızda delikler açılmaması sağlanır.

Her panelin birbirinden bağımsız olması, boyanabilmesi nedeniyle mekanların dış cephelerinde süsleme amacıyla tercih edilebilmektedir.

Bununla birlikte fuga kaplamaların diğer büyük bir avantajı pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasıdır.

Vazifesi sadece binanın görünümü güzellendirmekle bitmiyor, uzun ömürlü olduğundan dolayı da dış cephe mantolama elemanlarının başlarında yer alıyor. Isı yalıtımına ve dış etkenlere karşı başarılı olmasından dolayı gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Fuga kaplamalar tek başına bir mantolama elemanı değildir. EPS yalıtım levhalarıyla birlikte yüksek bir performansa sahip olur.

Fuga kaplama yapılmadan önce yapının cephesine istenen ısı yalıtım malzemesi uygulanır. Taşyünü, cem elyafı, EPS köpük vs. levha ilk adımda baştan sonra boşluk bırakılmadan yeleştirilir. Bu uygulamadan sonra fuga kanalları açılır. Daha sonra bu kanallar üzerine alüminyum, PVC veya strafor profiller yerleştirilerek fuga panelleri monte edilir.

Fuga kanallarının içi akrilik bazlı dış hava koşullarına karşı dirençli ve su geçirmeyen elastik bir söve harcı ile kaplanmıştır.

Tüm bu bahsedilen özelliklerinden doalyı fugalı dış cephe kaplamaları ısı yalıtımında etkin bir performans gösterir. Dayanıklı olmasından dolayı yapının atmosferik unsurlardan, fiziki çözünmelerden muhafaza edilerek uzun ömürlü olmasına sebep olur. Ayrıca fugalı dış cephe kaplamalarının kendisi de uzun ömürlüdür.

Binaların ve diğer ticari mülklerin tasarım malzemesi olarakta kullanılabilir. Fuga panellerinin ebat ve şekilleri istenen şekillerde kesilebilir. Pürüzsüz yüzeye sahip olması ve boyanabilmesinden dolayı çekici dış görünüm sağlar. Montajında çivi, dübelde kullanılmaz.

Eğer bir dış cephe yalıtımına yatırım yapmak istiyorsanız, fugalı kaplamayı tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz keşif hizmeti almak ve uzmanlardan soru sormak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Başa dön