Küpeşte

Küpeşte Uygulamaları

Mimari anlamda küpeşte, korkuluk başlarında bulunan ve yatay olarak uzayıp giden tutma aracına denir. Merdivenlerde, balkonlarda, teraslarda veya havuz kenarında… Yapıların herhangi bir yerinde bulunabilir.

Küpeşteler genel olarak güvenlik önlemi ve dekoratif araç olarak kullanılır. Bazen sadece dekorasyon amacıyla kullanılırlar. Genellikle küpeşteler alüminyum malzemesinden imal edilmektedir.

Alüminyum yapısı gereği kırılgan olmayıp oldukça hafiftir, paslanmaya ve yıpranmaya karşıda dayanıklıdır. Ve diğer türlerde ki küpeştelerden farklı olarak demontajı mümkündür. Yani, vidaları sökülerek parçalarına ayrılıp tekrar kurulabilmektedir.

Ahşap, krom, çelik gibi malzemelerden de küpeşteler yapılmaktadır. Fakat bu malzemelerin demontajları mümkün değil veya kolay değildir.

Küpeşteler yüksek yerlerden düşme ihtimaline karşı, fobilere karşı kullanılmaktan tutun saraylarda bazen kralların mahremiyet alanını belirlemek için bile kullanıldığı görülmüştür.

Korkuluklar, günümüzde hem dekoratif hem de çeşitli pratik amaçlar için basit ahşap sütunlardan, detaylı işlenmiş dövme demirden sütunlara kadar çok çeşitli şekil ve malzemelerde kullanılmaya devam etmektedir.

Bu dekorasyonlarla evlerinizi süsleyeceğiniz durumlarda meskeninize ayrı bir hava katacağınızı unutmayın.

Metal, cam veya ahşap olarak üretilebilen küpeşteler, tasarımları ile süsleme imkânı sunmaktadır.

Fransız balkonlarda küpeştelerin kullanımı hem işlevsel hem görsel olarak büyük önem taşır.

Merdivenlerde, merdiven korkuluklarında, korkuluklarda  yeni ve geliştirilmiş stiller ve tasarımlarda küpeşteler yapılabilir.

Bir sundurma üzerine veya bir balkon veya kafes olarak kurulum küpeşteler kurulabilir.

Güzelliği ve kullanışlılığının ötesinde evinize korkuluk eklemek için pek çok neden vardır.

Evinize Değer Katın

Küpeşteler, düz bir yüzeyin tek başına sağlayamayacağı çok sayıda güvenlik ve estetik çekicilik sunarak bir mülkü zenginleştirir.

Pratiklik

Evinizin düzeni için de kullanılabilir. Küpeşteler birçok insanın evinde görsel veya işlevsel amaçlarının dışında pratik çözümler sunduğundan küpeşteler hemen akla gelebilmektedir.

Küpeşteler temizliği dışında ek bir bakıma ihtiyaç duymayarak uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sağlar. Çeşit projelerde kritik noktalarda çözüm sağlar. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
Korkulukların evinize nasıl fayda sağlayabileceği ve iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için irtibat numaralarımızı veya iletişim bilgilerimizi kullanarak uzman ekibimizle iletişime geçin!

 

Başa dön