Seramik ve Fayans

Seramik nedir?

Seramik yüksek sıcaklıklara ısıtılarak sertleştirilmiş metal veya metal olmayan bileşiklerden oluşan inorganik, metalik olmayan bir katıdır. Genel olarak sert, korozyona dayanıklı ve kırılgandırlar.

Seramikle artık geçmişe göre daha kapsamlı bir anlama sahiptir. Geleneksel seramikler kil bazlıdır ancak çok daha geniş bir yelpazedeki inorganik metal olmayan malzemelerden yüksek performanslı veya gelişmiş seramikler üretilebilmiştir. Gelişmiş seramikler, yüksek mukavemet, yüksek sertlik, yüksek dayanıklılık ve yüksek tokluk özelliklerine sahiptir.

‘Seramik’, ‘çömlek’ anlamına gelen Yunanca kelimeden gelir. Kil bazlı ev eşyaları, sanat objeleri ve yapı ürünleri hepimizin aşina olduğu bir şey.

Seramiklerin inşaatta kullanımı, avantajları ve dezavantajları

Seramikler, yapı malzemelerinde kaplama üretiminde kullanılmaktadır. Örneğin, fayanslar, tuğlalar, borular vs.

Seramik borular, oldukça çevre dostu olarak kabul edilir, çünkü üretim sürecinde sadece su ve kil kullanılır. Bunun dışında sentetik bir madde içermez. Seramik boruların dayanıklı olarak kabul edilmesinin önemli avantajları vardır. Ancak kullanımı, borunun gerekli yüke dayanıp dayanamayacağına göre belirlenebilir. Yeterince güçlü yapıda değilse veya yük çok fazlaysa borunun patlamasına neden olabilir.

Seramik karolar oldukça yaygın bir kaplama malzemesidir. Seramik karo, uzun ömürlü, yangına dayanıklı, yüksek mukavemetli oluşu dahil olmak üzere birçok olumlu nitelik ile karakterizedir. Ayrıca seramik karolar çeşitli kimyasallara karşı dayanıklıdır, bu nedenle temizlemek için herhangi bir deterjan kullanabilirsiniz.

Seramik karolar güneş ışığından, düşük sıcaklıklardan ve sudan korkmaz. Yüzeyinde hiçbir zararlı mikroorganizma üremez. Seramik karo yüzeyindeki her türlü kir sadece su kullanılarak kolayca temizlenebilir.

Bu malzemenin dezavantajları arasında kırılganlığı vardır. Seramik karolar hem nakliye sırasında hem de kurulum sırasında kolayca hasar görebilir veya kırılabilir.

Son zamanlarda seramikten yapılmış fayans oldukça popüler. Avantajları arasında yeterince uzun bir hizmet ömrü ile ayırt edilir. Bir düzineden fazla yıl boyunca hizmet edebilir.

Seramik karolar odanın iyi bir ısı yalıtımını sağlar. Ayrıca sokaktan içerideki gürültünün içeri girmesini engelleyen ses yalıtkanlarıdır.

Tavan arası için çatı olarak kullanılabilir. Seramik karolar suya maruz kalınca zarar görmez. Ayrıca sürekli ısınmaya dayanıklıdır ve düşük sıcaklıklardan etkilenmez.

Seramik karoların mukavemeti özel formülasyonlar kullanılarak arttırılabilir. Ayrıca malzemenin ömrünü uzatmanızı sağlar. Bu tür karoların dezavantajı oldukça fazla ağır olmaları diyebiliriz. Bu, seramik karoların kurulumunu zorlaştırır.

Seramik tuğlalar, iyi yalıtım performansı ile karakterize edildiğinden, çeşitli yayınların yapımında sıklıkla kullanılır. Yaz dönemi evin yerinde kalmasına katkıda bulunur. Böyle bir tuğla nakliye sırasında kırılır. Ancak, kurulum sırasında belirli beceriler gerektirir. Bu süreç oldukça zordur ve çok zaman alabilir.

Eğer binanızın bu avantajlarından faydalanmasını isterseniz, iletişim formunu kullanarak yada irtibat numaralarımızdan bize ulaşarak keşif talep edebilir ve uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Başa dön