Su Yalıtımı

Su Yalıtımı ve Su Yalıtım Uygulamaları

Su yalıtımı veya su izolasyonu, yapılarınızın kar, su gibi yağışlardan korunmasını sağlamak için su geçirmez yüksek kaliteli malzemelerle korunmasıdır.

Konut veya ticari mülkleriniz, sulardan doğabilecek iki tür riski taşımaktadır. Yapılar suya karşı dayanıklı olmadığında ve tahliyesinin iyi yapılamadığı durumlarda; fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki çeşit tehlike yaşayabilir.

Fiziksel zararlar

Yapıların dış cephelerinin kaplamaları suya ve hava koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılır. (Dış cephe kaplaması ve çatı kaplamasıyla ilgili makalelerimize göz atınız.) Örneğin kiremit kaplı bir çatı tadilatı yapılırken kiremitlerin altı, su geçirmeyen membran örtülerle kaplanır. Ve bu örtüler suların, su yollarına doğru akmasını sağlayarak tahliyesini gerçekleştirir.

Eğer bu çatı su izolasyonu mükemmel bir şekilde yapılmasa, yağışlar sonucu çatıda aşınmalar sonucu sızıntılar gerçekleşebilir. Bir evin damından su damlaması, elektronik malzemelerin bozulmasına veya buna benzer zararlara fiziksel zararlar deniriz.

Binanızı veya müklerinizi bu tip fiziksel zararlara neden olmasını istemiyorsanız tedbirlerinizi almalısınız.

Kimyasal zararlar

Yağışların binanın içerisinde biriktiği, sürekli yağışlara maruz kalması gibi durumlarda da nemlenmesine, rutubet oluşumuna sebep olur.

Nem ve rutubet, bir binayı veya mülkleri sinsice yiyip bitiren tehlikelerdir. Çünkü nem eşyanın kimyasal çözünmelerine neden olur. Ve bu çözünmeler gizlice devam ederken farkına bile varamayabilirsiniz. Nihayet çatınızdan bir çöküntü sesi duymanıza sebep olur. Tabi ki önlemler alınmadığı takdirde.

Binanızın herhangi bir yerinde çürüme sonucu hasar meydana gelmişse muhtemelen bir nem sorunu vardır. İşte tüm bu gibi olayların meydana gelmemesi için alınan tedbirlerin geneline su izolasyonu veya su yalıtımı diyoruz.

Yapılarınızı bu tür zararlara karşı korumak için uzman ekibimizden faydalanabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarından bize ulaşın.

Su izolasyonu hakkında bireysel olarak yapılabilecek bazı hususlarda vardır.

  • Suyun serbestçe akmasını sağlamak için tüm menfezleri temizleyin, havzaları ve su yollarını açın. Plastik, çöp veya diğer kalıntıların olmadığından emin olun.
  • Eviniz su basmasına yatkınsa, bodrum katından değerli eşyalarınızı alın.
  • Saçak oluklarınızı temizleyin. Oluklar temizlenmezse zamanla mutlaka tıkanır ve yağmur suları kenarlardan dökülerek bodrumunuza akabilir.
Başa dön