Sütun Uygulamaları

Sütunlar farklı amaçlarla yapılarda kullanılan dikey bir yapı bileşkelerindendir. Yapının yük taşıması, dekorasyon veya başka sebeplerden dolayı kullanılabilirler.

Günümüzde sütunlar daha ziyade dekorasyon aracı olarak kullanılmaktadır. Fakat yinede ybir tavandan, döşeme levhasından, çatı levhasından veya bir kirişten zemin veya temellere yük aktarabilirler.

Dekorasyon amaçlı söve sütunlar, dış cephelerde dekorasyon amaçlı dış cephe süsleyicisi ve dış cephe mantolama elemanları olarak kullanılabilirler.

Veyahut görsellik olarak çirkin bir betonarme sütunun kaplanmasında da kullanılabilir. Dekoratif söve sütunları EPS köpüklerinden imal edilip ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılırlar.

Uzun ömürlü, darbelere dirençli olduklarından bir şantiyede ki herhangi bir elemanı bu malzemeyi kullanırken görebilirsiniz.

Dekorasyon amaçlı kullanılan sütunlar içleri boş şekilde üretilirler. Veyahut bir yapı bileşenini kaplamayarak kullanılırlar.

Sütunlar binaların dış cephelerinde yer alabileceği gibi iç dekorasyon malzemesi olarak da değerlendirilebilir.  Düzgün bir mimari yapı veya yapıya dinamik katmak amacıyla kullanılabilir. Antik Yunanlılar zamanında sütunlar zenginlik, yücelik, ihtişam göstermek amacıyla ibadethanelerde, ihtişamlı yapılarda kullanılırdı. Şuan akrilik ve sıvanın birleşmesiyle hafif ve dayanıklı bir malzeme olmuş, iç ve dış yapılarda kullanılır hale getirilmiştir.

Genel olarak villa veya işeri girişlerinde dekorasyon amaçlı olarak kullanıldığına birçoğumuz şahit olmuştur. Yapılara özgüven, estetik, kalite ve zenginlik duyguları veriyor.

Sütunlara ekstra olarak dış dekorlarında payandalar, dekoratif sütun başlıkları (sütun taçları), çıtalar ve türlü süslemeler yapılabilir.

Düz pilaster sütunlar, burgulu ve dekoratif süslemeli sütunlar bina cephelerinde bina görsellini harika bir mimari estetiğe kavuşturan malzemelerdir.

Tüm bunlar göz önüne alındığı takdirde sütunların, yapı dekorasyonlarında kullanmak için işlevsel elemanlardır.

Web sitemizin iletişim bölümünde form doldurarak yada telefon numaramızla bizi arayarak, danışmanlarımıza ulaşabilir, yapı dekorasyon çözümleriniz için işinin ehli olan teknik kadro ile keşif yaptırabilirsiniz.

İstanbul’un çeşitli yerlerinde, diğer şehirlerde faaliyetlerimiz bulunmaktadır.

Söve yapı malzemeleri hakkında detaylı bilgiler almak için bize ulaşabilir veya diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Isı yalıtım çözümlerimizi incelemek için diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Başa dön