Taş Kaplama

Taş Kaplama Nedir?

Taşın doğal güzelliğini kim sevmez?

Taş kaplama ile doğal taş görünümünü ve hissini, kolay ve uygun maliyetli bir şekilde elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Endüstriyel taş kaplama genellikle taklit ettiği doğal taş kadar çarpıcı ve güzeldir. Suni taş olarak da bilinen üretilen taş kaplama, dış cephelerde benzersiz doğal taş görünümünü kazandırmak için tasarlanmış insan yapımı bir malzemedir.

Taş Kaplama Nasıl Yapılır?

Üretilen taş kaplama, renklendirme için hafif doğal agregalar ve demir oksit pigmentlerden oluşur.

Bununla birlikte taş kaplamalar, şaşırtıcı derecede uzun bir geçmişe sahiptir.

İlk olarak 19. yüzyılın sonlarında üretilen ilk taş kaplama, doğal taştan yapılmıştır.

Suni Taş Kaplamayı Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Mimarlar ve inşaatçılar, temellerin ve bacaların çok ötesine geçen birçok benzersiz şekilde kullanmak için suni taşın çok yönlülüğünden ve hafifliğinden yararlanmıştır. Uygun kurulum prosedürleri ile hem metal hem de ahşap çerçeveli duvarların yanı sıra blok veya tuğla duvar altlıklarının üzerine ve ayrıca dökülen betonun üzerine taş kaplama monte edilebilir.

Mimari planlar, yüzme havuzlarının duvarları veya jakuzi duvarları gibi neme eğilimli alanlara taş yerleştirmeyi gerektiriyorsa, dayanıklılığını artırmak için üretilmiş taşa silan bazlı, film oluşturmayan, nefes alan tipte bir duvar dolgu macunu uygulamak iyi bir fikirdir.

Klor gibi kimyasallara maruz kalma söz konusu olduğunda, suni taşın performansı diğer beton bazlı malzeme türlerine benzer. Uzun süreli kimyasal maruziyet renk bozulmasına veya solmaya neden olabilir. Bu nedenle, havuzların veya kaplıcalarda suni taş kullanıyorsanız, taşın üzerine kimyasallar veya diğer su ilaçlarını dökmemeye dikkat edin.

Doğal taş gibi, suni taş kaplama da neredeyse bakım gerektirmez. Ev ve bina sahipleri, tozu veya kiri temizlemek için sadece ara sıra yüzeyi yıkamak zorundadır.

Taş kaplaması kurulduğunda doğal taşın maliyetinin üçte biri kadarına tekabül eden taş kaplama, mimarların ve inşaatçıların özel ayrıntılardan ödün vermeden maliyet azaltılmasına yardımcı olabilir. Doğal taş için yüzde 10 veya daha fazla atık faktörüne karşın, suni taşta yüzde 2 atık faktörü vardır.

Tasarım esnekliği, kurulum hızı ve satın alınabilirliği göz önüne alındığında taş kaplamalar, mülk sahiplerine göz kırpmaktadır.

 

Başa dön